Election results

General 2013 results: Puget Sound area

Results current as of Sept. 24, 2013, 9:23 p.m.

King
Kitsap
Snohomish

King County Executive

Dow Constantine
230,793 votes

76.6%

Alan E. Lobdell
36,028 votes

12.0%

Everett A. Stewart
21,113 votes

7.0%

Goodspaceguy
11,998 votes

4.0%

Peter Steinbrueck Unaffiliated
0 votes

0.0%

King County, Prop. 1: Parks levy

Approved
224,950 votes

70.2%

Rejected
95,680 votes

29.8%

King County Council, District 1

Rod Dembowski
26,992 votes

71.2%

Naomi Wilson
8,674 votes

22.9%

John Fray
1,991 votes

5.2%

King County Council, District 9

Reagan Dunn
17,542 votes

55.6%

Shari Song
11,097 votes

35.2%

Kristina Macomber
2,746 votes

8.7%

Reagan Dunn
0 votes

0.0%

Shari Song
0 votes

0.0%

Port of Seattle Commissioner, Position 3

Stephanie Bowman
186,546 votes

66.8%

Michael Wolfe
49,580 votes

17.8%

Andrew Pilloud
41,016 votes

14.7%

Auburn Mayor

Nancy Backus
4,350 votes

48.3%

John T. Partridge
3,336 votes

37.0%

Scot Pondelick
1,321 votes

14.7%

Auburn Council, Position 4

Yolanda Trout
3,983 votes

47.3%

Frank Lonergan
2,917 votes

34.6%

Thomas Sauers
1,524 votes

18.1%

Bellevue Council, Position 4

Kevin Wallace
8,986 votes

46.4%

Steve Kasner
8,190 votes

42.3%

Bill Hirt
1,497 votes

7.7%

Jeffrey Talada
668 votes

3.4%

Bellevue Council, Position 6

Lynne Robinson
9,378 votes

48.1%

Vandana Slatter
5,151 votes

26.4%

Don Davidson
4,907 votes

25.2%

Black Diamond Mayor

Dave Gordon
764 votes

66.3%

Rebecca Olness
210 votes

18.2%

Keith C. Watson
178 votes

15.4%

Bothell Council, Position 5

Steve Booth
2,248 votes

46.7%

Tris Samberg
2,082 votes

43.3%

Nadia K. Mustafa
483 votes

10.0%

Burien Council, Position 1

Lauren Berkowitz
3,186 votes

51.5%

Jack Block
2,620 votes

42.3%

Kip Walton
348 votes

5.6%

Burien Council, Position 3

Joan McGilton
2,044 votes

33.0%

Debi Wagner
2,005 votes

32.3%

Andrea H. Reay
1,435 votes

23.1%

Robert L. Richmond
693 votes

11.2%

Burien Council, Position 7

Steve Armstrong
3,053 votes

49.1%

Joey Martinez
1,790 votes

28.8%

Chuck Rangel
1,354 votes

21.8%

Des Moines Council, Position 4

Jeremy Nutting
2,336 votes

55.8%

James Payne
1,421 votes

34.0%

Chuck Swesey
383 votes

9.2%

Des Moines, Prop. 1: Utility occupation tax

Rejected
2,513 votes

53.8%

Approved
2,161 votes

46.2%

Federal Way Council, Position 2

Kelly Maloney
4,506 votes

50.4%

Mark Koppang
2,961 votes

33.2%

Anthony Murrietta
1,432 votes

16.0%

Federal Way Council, Position 6

Martin Moore
4,219 votes

47.4%

Diana Noble-Gulliford
3,544 votes

39.8%

Ryan K. Miller
1,097 votes

12.3%

Kenmore Council, Position 2

Laurie Sperry
1,981 votes

57.8%

Bob Black
752 votes

21.9%

Mark Prince
682 votes

19.9%

Kenmore Council, Position 4

Nigel Herbig
1,632 votes

47.3%

Patrick O'Brien
1,081 votes

31.3%

Charles Crouch
722 votes

20.9%

Kenmore Council, Position 6

Allan Van Ness
1,578 votes

45.7%

Ken Smith
1,219 votes

35.3%

Elizabeth Mooney
638 votes

18.5%

Kent Council, Position 6

Ken Sharp
4,659 votes

41.3%

Bailey Stober
3,344 votes

29.6%

Barbara Phillips
3,234 votes

28.6%

Pacific Council, Position 4

Vic Kave
241 votes

38.5%

Leanne Guier
208 votes

33.2%

Dave Stookey
177 votes

28.3%

Pacific Council, Position 5

Stacy May Knudtson
229 votes

37.2%

Gary Nitschke
223 votes

36.3%

Stacey D. Jackson
163 votes

26.5%

Seattle mayoral race 2013

Ed Murray
41,175 votes

29.9%

Mike McGinn
39,060 votes

28.4%

Peter Steinbrueck Unaffiliated
22,348 votes

16.2%

Bruce A. Harrell Unaffiliated
20,986 votes

15.3%

Charlie Staadecker Unaffiliated
6,141 votes

4.5%

Doug McQuaid Unaffiliated
2,467 votes

1.8%

Kate Martin Unaffiliated
2,403 votes

1.7%

Mary Martin Unaffiliated
1,434 votes

1.0%

Joey Gray Unaffiliated
1,278 votes

0.9%

Seattle Council, Position 2

Richard Conlin
59,015 votes

47.9%

Kshama Sawant
42,908 votes

34.8%

Brian Carver
20,554 votes

16.7%

Seattle Council, Position 8

Mike O'Brien
72,095 votes

58.8%

Albert Shen
42,016 votes

34.2%

David Ishii
7,892 votes

6.4%

SeaTac Council, Position 2

Rick Forschler
1,175 votes

46.9%

Kathryn Campbell
981 votes

39.1%

Othman Heibe
334 votes

13.3%

Seattle School District Director, District 4

Suzanne Dale Estey
9,337 votes

47.2%

Sue Peters
8,390 votes

42.4%

Dean McColgan
1,952 votes

9.9%

Seattle School District Director, District 5

Stephan Blanford
12,312 votes

79.3%

LaCrese Green
1,902 votes

12.2%

Olu Thomas
1,118 votes

7.2%

Federal Way School District Director, District 4

Carol Gregory
5,981 votes

43.9%

Medgar Wells
5,181 votes

38.1%

Kenneth Lance Barton
2,381 votes

17.5%

Skykomish School District Director, District 4

Allison Luker
63 votes

52.1%

Robert J. Mackner
38 votes

31.4%

Jennifer M. Childs
19 votes

15.7%

Bellevue School District Director, District 5

My-Linh Thai
7,416 votes

40.7%

Ed Luera
6,372 votes

35.0%

Erik Fretheim
4,363 votes

23.9%

Tukwila School District Director, District 1

Mary E. Fertakis
687 votes

53.5%

Jennifer L. Johnson
399 votes

31.1%

John A. Barbee
189 votes

14.7%

Snoqualmie Valley School District Director, District 4

Marci Busby
1,468 votes

31.3%

David Spring
1,253 votes

26.7%

G. Scott Hodgins
1,035 votes

22.1%

Stephen Kangas
904 votes

19.3%

Kent School District Director, District 5

Bruce Elliott
7,592 votes

43.8%

Maya Vengadasalam
5,616 votes

32.4%

Carmen Goers
4,022 votes

23.2%

Northshore School District Director, District 1

Julia Lacey
5,399 votes

49.8%

Kimberly D'Angelo
3,429 votes

31.6%

Marci Cheesebrough
2,010 votes

18.5%

Fife School District Director, District 5

Bruce Burnside
906 votes

49.3%

John C. West
470 votes

25.6%

Enid T. Duncan
460 votes

25.1%

King County Water District 49 Commissioner, Position 2

David G. Lutz
1,086 votes

55.0%

Roger Gee
538 votes

27.2%

John Levich
340 votes

17.2%

Ronald Wastewater District Commissioner, Position 2

Gretchen Atkinson
2,872 votes

35.9%

Ginny Scantlebury
2,794 votes

34.9%

Arthur Wadekamper
2,331 votes

29.1%

Ronald Wastewater District Commissioner, Position 4

George R. Webster
3,111 votes

39.4%

Richard Matthews
2,922 votes

37.0%

Craig Degginger
1,854 votes

23.5%

Bainbridge Island Council, District 3 South Ward

Roger Townsend
903 votes

60.5%

Dee McComb
445 votes

29.8%

Robert Bosserman
144 votes

9.7%

Bremerton Council, District 3

Adam C. Brockus
385 votes

38.9%

Jerald McDonald
320 votes

32.4%

Michael Strube
284 votes

28.7%

Bremerton Council, District 5

Dino Davis
262 votes

53.5%

Deirdre McKeel
171 votes

34.9%

Keith Ranburger
57 votes

11.6%

Port Orchard Council at large

Jerry Childs
1,082 votes

59.8%

Eric Gonnason
495 votes

27.4%

Jeff Braden
232 votes

12.8%

North Kitsap School District Director, District 3

Beth Worthington
3,129 votes

46.6%

Doug Prichard
2,271 votes

33.8%

Ken Ames
1,321 votes

19.7%

Bainbridge Island Fire Department Commissioner, Position 2

YongSuk Cho
2,529 votes

62.4%

David H. Lynch
929 votes

22.9%

Meghan McKnight
598 votes

14.7%

West Sound Utility District 1 Commissioner, Position 1

James Jay Hart
1,352 votes

43.8%

Jeannie Screws
1,134 votes

36.8%

Kevin P. Long
599 votes

19.4%

Bothell Council, Position 5

Steve Booth
2,248 votes

46.7%

Tris Samberg
2,082 votes

43.3%

Nadia K. Mustafa
483 votes

10.0%

Northshore School District Director, District 1

Julia Lacey
5,399 votes

49.8%

Kimberly D'Angelo
3,429 votes

31.6%

Marci Cheesebrough
2,010 votes

18.5%

Ronald Wastewater District Commissioner, Position 2

Gretchen Atkinson
2,872 votes

35.9%

Ginny Scantlebury
2,794 votes

34.9%

Arthur Wadekamper
2,331 votes

29.1%

Ronald Wastewater District Commissioner, Position 4

George R. Webster
3,111 votes

39.4%

Richard Matthews
2,922 votes

37.0%

Craig Degginger
1,854 votes

23.5%

Snohomish County Council, District 1

Ken Klein R
6,351 votes

32.5%

Bill Blake D
5,507 votes

28.2%

Gary Wright R
4,785 votes

24.5%

Carsten Mullin D
1,755 votes

9.0%

Sean Olson L
1,147 votes

5.9%

Snohomish County Council, District 4

Terry Ryan D
11,718 votes

68.2%

Robert Reedy R
5,462 votes

31.8%

Snohomish County Council, District 5

Dave Somers D
11,185 votes

56.1%

Chris Vallo R
8,769 votes

43.9%

Arlington Council, Position 7

Jan Schuette
1,117 votes

47.1%

Mike Hopson
693 votes

29.2%

Scott Keith
564 votes

23.8%

Lynnwood Mayor

Nicola Smith
1,246 votes

28.4%

Don Gough
1,156 votes

26.4%

Mark Smith
1,042 votes

23.8%

Loren Simmonds
943 votes

21.5%

Lynnwood Council, Position 1

M. Christopher Boyer
1,879 votes

44.8%

Michael Moore
1,671 votes

39.9%

James Robert Deal
642 votes

15.3%

Lynnwood Council, Position 2

Ian Cotton
1,470 votes

34.1%

James R. Smith
1,461 votes

33.9%

Shirley Sutton
1,374 votes

31.9%

Lynnwood Council, Position 3

Ruth Ross
1,392 votes

33.1%

Douglas Lovitt
1,211 votes

28.8%

Maria Ambalada
853 votes

20.3%

Dave Mayers
752 votes

17.9%

Mill Creek Council, Position 1

Sean Kelly
1,220 votes

43.3%

Lynn Sordel
1,167 votes

41.4%

Herbie Martin
430 votes

15.3%

Mill Creek Council, Position 2

Donna Michelson
1,688 votes

59.0%

Jason Wingert
956 votes

33.4%

Douglas Carlson
217 votes

7.6%

Monroe, Prop. 1: Sales and use tax for criminal justice

Approved
1,268 votes

62.2%

Rejected
770 votes

37.8%

Mukilteo Mayor

Joe Marine
1,721 votes

40.5%

Jennifer Gregerson
1,379 votes

32.4%

Steve Schmalz
1,152 votes

27.1%

Lakewood School District Director, District 1

Oscar Escalante
747 votes

42.1%

Michael Blank
673 votes

37.9%

Lionel Espinoza
354 votes

20.0%

Fire District 1 Commissioner, Position 1

Bob Meador
5,230 votes

45.6%

Erica Ash
4,361 votes

38.0%

Michael Anthony Luke
1,051 votes

9.2%

Robert Falla
834 votes

7.3%

Fire District 4, Prop. 1: EMS property tax levy

Yes
3,744 votes

67.4%

No
1,809 votes

32.6%

Fire District 28, Prop. 1: EMS property tax levy

Yes
104 votes

78.2%

No
29 votes

21.8%

Arlington, Prop. 1: Sales and use tax for transportation

Approved
1,494 votes

64.8%

Rejected
810 votes

35.2%

Source: Washington State Secretary of State and county election data.