Election results

General 2013 results: Puget Sound area

Results current as of Nov. 26, 2013, 4:51 p.m.

Statewide
King
Kitsap
Snohomish

I-517: Initiatives and referendum process

No
1,058,527 votes

62.7%

Yes
629,543 votes

37.3%

I-522: Labeling of genetically engineered food

No
895,516 votes

51.1%

Yes
857,463 votes

48.9%

Advisory Vote No. 3: Leasehold excise tax credit dropped

Maintained
813,949 votes

52.5%

Repealed
737,327 votes

47.5%

Advisory Vote No. 4: Aircraft excise tax imposed

Maintained
835,371 votes

53.5%

Repealed
724,897 votes

46.5%

Advisory Vote No. 5: Insurance premium tax extended

Repealed
937,431 votes

60.5%

Maintained
612,575 votes

39.5%

Advisory Vote No. 6: Retail sales tax exemption dropped

Repealed
814,930 votes

52.3%

Maintained
744,352 votes

47.7%

Advisory Vote No. 7: Estate tax extended

Maintained
803,656 votes

51.2%

Repealed
765,144 votes

48.8%

King County Charter Amendment 1: County Department of Public Defense

Yes
289,800 votes

61.5%

No
181,680 votes

38.5%

King County, Prop. 1: Medic One EMS renewal #

Approved
434,430 votes

84.2%

Rejected
81,633 votes

15.8%

King County Executive

Dow Constantine
370,838 votes

78.2%

Alan E. Lobdell
101,724 votes

21.4%

King County Council, District 1

Rod Dembowski
44,056 votes

75.4%

Naomi Wilson
14,045 votes

24.0%

King County Council, District 5

Dave Upthegrove
25,237 votes

68.2%

Andy Massagli
11,612 votes

31.4%

King County Council, District 9

Reagan Dunn
31,469 votes

57.7%

Shari Song
22,927 votes

42.0%

Port of Seattle Commissioner, Position 1

John Creighton
293,086 votes

69.4%

Pete Lewis Unaffiliated
127,424 votes

30.2%

Port of Seattle Commissioner, Position 2

Courtney Gregoire
360,851 votes

83.6%

John Naubert
67,632 votes

15.7%

Port of Seattle Commissioner, Position 3

Stephanie Bowman
297,811 votes

71.8%

Michael Wolfe
115,138 votes

27.7%

Port of Seattle Commissioner, Position 4

Tom Albro
245,943 votes

59.9%

Richard Pope
162,913 votes

39.7%

Auburn Mayor

Nancy Backus
6,717 votes

50.5%

John T. Partridge
6,591 votes

49.5%

Auburn Council, Position 2

Claude DaCorsi
6,774 votes

57.2%

Jodi Riker-Yap
5,076 votes

42.8%

Auburn Council, Position 4

Yolanda Trout
6,756 votes

55.6%

Frank Lonergan
5,389 votes

44.4%

Auburn Council, Position 6

Rich Wagner
6,125 votes

50.1%

Michelle Binetti
6,095 votes

49.9%

Bellevue Council, Position 2

Conrad Lee
22,419 votes

77.8%

Lyndon Heywood
6,209 votes

21.5%

Bellevue Council, Position 4

Kevin Wallace
14,628 votes

50.2%

Steve Kasner
14,435 votes

49.6%

Bellevue Council, Position 6

Lynne Robinson
17,624 votes

62.3%

Vandana Slatter
10,537 votes

37.2%

Black Diamond Mayor

Dave Gordon
1,116 votes

68.6%

Rebecca Olness
507 votes

31.1%

Black Diamond Council, Position 2

Erika Morgan
1,017 votes

64.4%

Bill Roth
558 votes

35.3%

Black Diamond Council, Position 3

Janie Edelman
1,150 votes

74.7%

Patrick Nelson
386 votes

25.1%

Black Diamond Council, Position 4

Carol Benson
1,047 votes

66.9%

Shawn Oglesbee
516 votes

33.0%

Bothell Council, Position 5

Tris Samberg
4,211 votes

53.2%

Steve Booth
3,707 votes

46.8%

Burien Council, Position 1

Lauren Berkowitz
4,912 votes

51.6%

Jack Block
4,566 votes

48.0%

Burien Council, Position 3

Debi Wagner
4,963 votes

53.4%

Joan McGilton
4,306 votes

46.3%

Burien Council, Position 5

Nancy Tosta
5,342 votes

57.2%

Rose Clark
3,965 votes

42.4%

Burien Council, Position 7

Steve Armstrong
5,691 votes

61.2%

Joey Martinez
3,578 votes

38.5%

Covington Council, Position 4

Joseph T. Cimaomo
1,767 votes

57.3%

David Lucavish
1,297 votes

42.1%

Covington Council, Position 6

James A. Scott
2,517 votes

82.3%

Zbigniew George Tomalik
519 votes

17.0%

Des Moines Council, Position 4

Jeremy Nutting
3,130 votes

52.9%

James Payne
2,763 votes

46.7%

Des Moines Municipal Court Judge

Veronica Galvan
3,597 votes

56.9%

David Gehrke
2,713 votes

42.9%

Duvall Mayor

Will Ibershof
1,349 votes

72.6%

Glen Kuntz
496 votes

26.7%

Duvall Council, Position 5

Gary E. Gill
1,157 votes

75.1%

Eric F. Benjamin
381 votes

24.7%

Duvall Council, Position 6

Amy Ockerlander
1,109 votes

61.6%

Roger Jones
688 votes

38.2%

Duvall Council, Position 7

Jason Walker
1,010 votes

62.5%

Gary L. Rutledge
602 votes

37.3%

Enumclaw Council, Position 1

Morgan Irwin
1,292 votes

62.9%

Pamela Harding
706 votes

34.4%

Enumclaw Council, Position 3

Mike Sando
1,622 votes

60.8%

Shelby DeVol
1,045 votes

39.2%

Enumclaw Council, Position 5

Juanita Carstens
1,474 votes

53.2%

Tom Mann
1,290 votes

46.6%

Enumclaw Council, Position 7

Hoke Overland
1,589 votes

59.4%

Sean Krebs
1,076 votes

40.3%

Federal Way Mayor

Jim Ferrell
8,299 votes

55.0%

Skip Priest
6,749 votes

44.7%

Federal Way Council, Position 2

Kelly Maloney
8,382 votes

60.6%

Mark Koppang
5,415 votes

39.1%

Federal Way Council, Position 4

Jeanne Burbidge
9,516 votes

67.3%

John Fairbanks
4,595 votes

32.5%

Federal Way Council, Position 6

Martin Moore
7,818 votes

55.7%

Diana Noble-Gulliford
6,176 votes

44.0%

Federal Way Prop. 1: Elections for citizen initiative petitions

Yes
11,236 votes

75.7%

No
3,605 votes

24.3%

Lake Forest Park Council, Position 1

Hilda Thompson
2,850 votes

61.0%

Jason Colberg
1,816 votes

38.9%

Lake Forest Park Council, Position 5

Mark Phillips
3,207 votes

71.0%

Edgar Escandar
1,304 votes

28.9%

Lake Forest Park Council, Position 7

John Resha
2,778 votes

59.9%

Alan Kiest
1,845 votes

39.8%

Issaquah Mayor

Fred Butler
5,513 votes

74.4%

Joe Forkner
1,848 votes

24.9%

Issaquah Prop. 1: Parks, recreation, pool and open space bonds #

Yes
6,412 votes

77.2%

No
1,892 votes

22.8%

Kirkland Council, Position 1

Jay Arnold
12,519 votes

71.5%

Martin Morgan
4,922 votes

28.1%

Kirkland Council, Position 2

Shelley Kloba
13,926 votes

83.1%

Dave McDonald
2,731 votes

16.3%

Kirkland Council, Position 7

Doreen Marchione
11,133 votes

62.0%

William Henkens
6,791 votes

37.8%

Kenmore Council, Position 2

Laurie Sperry
3,485 votes

64.8%

Bob Black
1,879 votes

34.9%

Kenmore Council, Position 4

Nigel Herbig
3,324 votes

61.1%

Patrick O'Brien
2,049 votes

37.7%

Kenmore Council, Position 6

Allan Van Ness
2,994 votes

55.9%

Ken Smith
2,342 votes

43.7%

Kent Mayor

Suzette Cooke
10,892 votes

56.1%

Tim Clark
8,451 votes

43.5%

Kent Council, Position 2

Jim Berrios
11,198 votes

62.7%

David Wade Schwartz
6,588 votes

36.9%

Kent Council, Position 6

Ken Sharp
8,296 votes

48.2%

Bailey Stober
8,024 votes

46.7%

Medina Council, Position 3

John Maffei
640 votes

58.2%

Jim Girardot
456 votes

41.5%

Medina Council, Position 5

Patrick Boyd
589 votes

53.2%

Jennifer Garone
515 votes

46.5%

Mercer Island Council, Position 2

Dan Grausz
4,796 votes

55.1%

Kevin Scheid
3,880 votes

44.6%

Mercer Island Council, Position 6

Benson Wong
5,665 votes

65.6%

Rich Erwin
2,949 votes

34.1%

Milton Mayor

Debra Perry
1,145 votes

65.5%

Philip Lelli
602 votes

34.5%

Milton Council, Position 3

Bryan W. Ott
1,023 votes

62.7%

Cheryl Reid-Simons
609 votes

37.3%

Milton Council, Position 5

Todd Morton
934 votes

55.5%

Leonard Sanderson
750 votes

44.5%

Maple Valley Council, Position 6

Victoria Jonas
3,621 votes

53.0%

Leslie Burberry
3,177 votes

46.5%

Normandy Park Council, Position 4

Kathleen Waters
1,729 votes

80.0%

Marion Yoshino
425 votes

19.7%

Normandy Park Council, Position 6

Tom Munslow
1,629 votes

79.6%

Chris Coleman
412 votes

20.1%

Newcastle Council, Position 6

John C. Drescher
1,979 votes

82.5%

Mark Greene
409 votes

17.0%

Pacific Council, Position 2

John C. Jones
459 votes

51.5%

Brice Erickson
433 votes

48.5%

Pacific Council, Position 4

Vic Kave
477 votes

53.2%

Leanne Guier
419 votes

46.8%

Pacific Council, Position 5

Stacy May Knudtson
548 votes

61.1%

Gary Nitschke
349 votes

38.9%

Pacific Council, Position 7

Tren Walker
572 votes

67.8%

Ronnie M. Harris
272 votes

32.2%

Renton Council, Position 2

Armondo Pavone
8,981 votes

61.3%

Stuart Avery
5,625 votes

38.4%

Renton Council, Position 6

Terri Briere
8,163 votes

57.1%

Beth Asher
6,085 votes

42.6%

Sammamish Council, Position 1

Kathleen Huckabay
6,672 votes

67.7%

Larry Wright
3,133 votes

31.8%

SeaTac Council, Position 2

Kathryn Campbell
2,738 votes

52.7%

Rick Forschler
2,439 votes

46.9%

SeaTac Council, Position 6

Pam Fernald
2,801 votes

54.4%

Joe Van
2,318 votes

45.1%

SeaTac Prop. 1: $15 minimum wage

Yes
3,040 votes

50.6%

No
2,963 votes

49.4%

Seattle mayor

Ed Murray
106,384 votes

51.5%

Mike McGinn
97,935 votes

47.5%

Seattle Council, Position 2

Kshama Sawant
93,682 votes

50.7%

Richard Conlin
90,531 votes

49.0%

Seattle Council, Position 4

Sally Bagshaw
146,908 votes

84.1%

Sam Bellomio
26,582 votes

15.2%

Seattle Council, Position 6

Nick Licata
156,222 votes

88.1%

Edwin B. Fruit
20,124 votes

11.3%

Seattle Council, Position 8

Mike O'Brien
117,011 votes

66.8%

Albert Shen
57,434 votes

32.8%

Seattle Charter Amendment 19: City Council Districts

Yes
124,220 votes

65.9%

No
64,224 votes

34.1%

Seattle Prop. 1: Publicly financing council elections

No
97,545 votes

50.4%

Yes
96,119 votes

49.6%

Shoreline Council, Position 7

Christopher Roberts
9,348 votes

75.3%

Michael Javorsky
2,989 votes

24.1%

Snoqualmie Mayor

Matt Larson
1,810 votes

73.8%

Ed Pizzuto
627 votes

25.6%

Snoqualmie Council, Position 5

Heather Munden
1,704 votes

70.9%

Terry Sorenson
692 votes

28.8%

Woodinville Council, Position 7

Bernie Talmas
1,518 votes

56.0%

Brad Walker
1,185 votes

43.7%

Seattle School District Director, District 4

Sue Peters
92,552 votes

54.8%

Suzanne Dale Estey
75,758 votes

44.8%

Seattle School District Director, District 5

Stephan Blanford
144,320 votes

88.8%

LaCrese Green
17,286 votes

10.6%

Federal Way School District Director, District 1

Geoffery Z. McAnalloy
10,733 votes

52.7%

Ed Barney
9,528 votes

46.8%

Federal Way School District Director, District 4

Carol Gregory
10,812 votes

52.5%

Medgar Wells
9,703 votes

47.1%

Highline School District Director, District 3

Susan Goding
16,555 votes

76.4%

Miles Partman
4,972 votes

22.9%

Skykomish School District Director, Position 4

Allison Luker
118 votes

68.2%

Robert J. Mackner
55 votes

31.8%

Bellevue School District Director, District 4

Krischanna Roberson
14,817 votes

60.0%

Tracy Trojovsky
9,776 votes

39.6%

Bellevue School District Director, District 5

My-Linh Thai
15,642 votes

57.0%

Ed Luera
11,734 votes

42.8%

Tukwila School District Director, District 1

Mary E. Fertakis
1,179 votes

58.4%

Jennifer L. Johnson
833 votes

41.2%

Tukwila School District Director, District 3

Alicia Waterton
1,200 votes

62.5%

Bobby Cruz
708 votes

36.9%

Tahoma School District Prop. 1 General Obligation Bonds #

Approved
10,238 votes

69.5%

Rejected
4,497 votes

30.5%

Snoqualmie Valley School District Director, District 4

Marci Busby
4,385 votes

52.2%

David Spring
3,971 votes

47.3%

Issaquah School District Director, District 4

Lisa Callan
10,545 votes

51.6%

Alison Meryweather
9,790 votes

47.9%

Kent School District Director, District 5

Maya Vengadasalam
13,967 votes

52.2%

Bruce Elliott
12,717 votes

47.5%

Northshore School District Director, District 1

Kimberly D'Angelo
17,980 votes

70.6%

Julia Lacey
7,481 votes

29.4%

Fife School District Director, District 3

Sally Finlayson
3,089 votes

91.3%

Stelian Paraschiv
293 votes

8.7%

Fife School District Director, District 5

Bruce Burnside
1,993 votes

60.5%

John C. West
1,302 votes

39.5%

King County Fire Protection District 10 Commissioner, Position 3

Larry Rude
5,069 votes

81.3%

Ray Mullen
1,137 votes

18.2%

King County Fire Protection District 16 Commissioner, Position 2

Carolyn Armanini
4,990 votes

56.0%

Bob Jordan
3,887 votes

43.6%

King County Fire Protection District 16 Commissioner, Position 4

Kae Peterson
4,793 votes

54.4%

Pat McSweeney
3,984 votes

45.2%

King County Fire Protection District 20 Commissioner, Position 2

Terry W. Miller
1,492 votes

62.8%

Bill Bowden
867 votes

36.5%

King County Fire Protection District 28 Commissioner, Position 2

Angela Stubblefield
2,596 votes

55.3%

Elbert Reed
2,090 votes

44.5%

King County Fire Protection District 28 Prop. 1: Increase property tax levies

Rejected
3,393 votes

63.8%

Approved
1,922 votes

36.2%

South King Fire and Rescue Commissioner, Position 1

William Gates
12,910 votes

56.2%

Jerry Galland
10,010 votes

43.5%

King County Fire Protection District 40 Commissioner, Position 4

Steve Parsons
2,801 votes

69.1%

Erin Aboudara
1,245 votes

30.7%

King County Fire Protection District 44 Commissioner, Position 2

Robin J. Mauro
2,227 votes

55.9%

James A. Douvier
1,727 votes

43.4%

King County Fire Protection District 47 Commissioner, Position 2

Raymond A. Poche
253 votes

62.0%

John L. Lester
149 votes

36.5%

Snoqualmie Pass Fire Protection District 51 Commissioner, Position 1

Heather Dean
21 votes

77.8%

Steve Griffith
6 votes

22.2%

Snoqualmie Pass Fire Protection District 51 Commissioner, Position 3

Lloyd D. Holman
12 votes

57.1%

Barry Tuttle
9 votes

42.9%

East Pierce Fire & Rescue Commissioner, Position 1

Kevin Garling
7,982 votes

52.4%

Raymond R. Bunk
7,246 votes

47.6%

Covington Water District Commissioner, Position 2

Tal Weberg
6,449 votes

57.5%

David R. Knight
4,716 votes

42.0%

Covington Water District Commissioner, Position 5

David Roselle
8,308 votes

74.8%

George Dennis Holden
2,743 votes

24.7%

Woodinville Water District Commissioner, Position 2

Dale Knapinski
4,847 votes

50.8%

Rick Chatterton
4,677 votes

49.0%

King County Water District 19 Commissioner, Position 2

Jenny Bell
589 votes

55.0%

Mark Graham
475 votes

44.4%

King County Water District 49 Commissioner, Position 2

David G. Lutz
1,659 votes

57.4%

Roger Gee
1,219 votes

42.2%

Sammamish Plateau Water and Sewer District Commissioner, Position 2

Robert E. Brady
5,078 votes

50.1%

Brett Muhlestein
5,018 votes

49.5%

Lakehaven Utility District Commissioner, Position 2

Don Miller
10,664 votes

56.3%

Marie-Anne Harkness
8,220 votes

43.4%

Soos Creek Water and Sewer District Commissioner, Position 2

Larry West
13,367 votes

61.1%

Darold R. Stroud
8,434 votes

38.6%

Soos Creek Water and Sewer District Commissioner, Position 3

Gary G. Cline
11,615 votes

52.8%

Alan Eades
10,334 votes

46.9%

Skyway Water and Sewer District Commissioner, Position 2

Donald Henry
1,221 votes

50.9%

Joyce Clark
1,160 votes

48.4%

Public Hospital District 1 Commissioner, District 3

Barbara J. Drennen
23,019 votes

50.9%

Albert P. Haylor
22,056 votes

48.8%

Public Hospital District 1 Commissioner, Position 5

Tamara Sleeter
27,158 votes

60.4%

Sue Bowman
17,646 votes

39.2%

Public Hospital District 2 Commissioner, District 2

Rebecca Hirt
35,556 votes

67.7%

Kinnon W. Williams
16,816 votes

32.0%

Public Hospital District 2 Commissioner, Position 5

Jeanette D. Greenfield
44,336 votes

87.4%

Ivars Zageris
6,141 votes

12.1%

Public Hospital District 4 Commissioner, Position 2

Dariel Norris
4,962 votes

66.4%

Dick Edward Jones
2,477 votes

33.1%

Public Hospital District 4 Commissioner, Position 4

Gene Pollard
4,269 votes

54.0%

Kevin J. Hauglie
3,599 votes

45.5%

King County Cemetery District 1 Commissioner, Position 1

Jay Hanson
1,811 votes

56.7%

John R. Kimble
1,371 votes

42.9%

Vashon-Maury Island Park and Recreation District Commissioner, Position 2

Lu-Ann Branch
2,127 votes

52.5%

Stephen M. Evans
1,910 votes

47.1%

Vashon-Maury Island Park and Recreation District Commissioner, Position 4

Doug Ostrom
2,389 votes

57.6%

Robin Magonegil
1,748 votes

42.1%

Vashon-Maury Island Park and Recreation District Commissioner, Position 5

Scott Harvey
2,400 votes

61.4%

John Hopkins
1,490 votes

38.1%

East Bellevue Community Municipal Corporation Council, Position 2

Betsi Hummer
1,007 votes

52.5%

Ken Seal
902 votes

47.1%

East Bellevue Community Municipal Corporation Council, Position 5

Ross Gooding
1,057 votes

56.8%

Jeffrey Hummer
796 votes

42.7%

East Bellevue Community Municipal Corporation Prop. 1: Keeping the corporation

For continuation of the
1,714 votes

80.6%

Against continuation of the
412 votes

19.4%

Houghton Community Municipal Corporation Prop. 1: Keeping the corporation

For continuation of the
1,430 votes

76.8%

Against continuation of the
432 votes

23.2%

Legislative District 26, State Senator

Jan Angel R
24,112 votes

52.1%

Nathan Schlicher D
22,192 votes

47.9%

Bainbridge Island Council, District 3 South Ward

Roger Townsend
6,757 votes

70.0%

Dee McComb
2,902 votes

30.0%

Bainbridge Island Council, District 5 Central Ward

Wayne Roth
6,112 votes

62.8%

Arlene Buetow
3,613 votes

37.2%

Bainbridge Island Council, District 7 North Ward

Val Tollefson
6,759 votes

67.5%

Richard Haugan
3,253 votes

32.5%

Bremerton Mayor

Patty Lent
5,015 votes

66.8%

Todd Best
2,496 votes

33.2%

Bremerton Council, District 1

Mike Sullivan
698 votes

61.2%

Cynthia Triplett Galloway
443 votes

38.8%

Bremerton Council, District 3

Jerald McDonald
727 votes

51.5%

Adam C. Brockus
684 votes

48.5%

Bremerton Council, District 5

Dino Davis
491 votes

61.4%

Deirdre McKeel
309 votes

38.6%

Bremerton Council, District 6

Roy Runyon
630 votes

51.9%

Faye Flemister
583 votes

48.1%

Bremerton Council, District 7

Eric Younger
525 votes

61.4%

Nick Wofford
330 votes

38.6%

Bremerton Charter Amendment: council meetings, number of members

Rejected
3,888 votes

52.7%

Approved
3,487 votes

47.3%

Port Orchard Council, Position 2

Bek Ashby
1,825 votes

64.5%

Kim Punt
1,003 votes

35.5%

Port Orchard Council, at-large

Jerry Childs
1,716 votes

62.2%

Eric Gonnason
1,042 votes

37.8%

Port Orchard: Council-manager plan of government

No
2,155 votes

68.6%

Yes
986 votes

31.4%

Poulsbo Council, Position 7

Jim Henry
1,504 votes

60.6%

Melody Sky Eisler
979 votes

39.4%

Bremerton School District Director, Position 4

Alyson Rotter
5,318 votes

63.2%

Wendy Stevens
3,092 votes

36.8%

Bainbridge Island School District Director, District 2

Mike Spence
4,858 votes

57.7%

Dale Perry
3,557 votes

42.3%

North Kitsap School District Director, District 1

Cindy Webster-Martinson
7,971 votes

66.9%

Steve C. Hancock
3,951 votes

33.1%

North Kitsap School District Director, District 3

Beth Worthington
7,427 votes

59.7%

Doug Prichard
5,015 votes

40.3%

Central Kitsap School District Director, District 1

Bruce Richards
8,628 votes

62.8%

Regina C. Hill
5,107 votes

37.2%

Central Kitsap School District Director, District 4

Jeanie Schulze
8,154 votes

58.8%

Victoria T. Crescenzi
5,707 votes

41.2%

South Kitsap School District Director, District 3

Christopher J. Lemke
10,252 votes

62.8%

Jeff Lakin
6,069 votes

37.2%

Bainbridge Island Fire Department Commissioner, Position 2

YongSuk Cho
5,496 votes

66.1%

David H. Lynch
2,815 votes

33.9%

Bainbridge Island Fire Department Commissioner, Position 4

Eileen A. McSherry
5,361 votes

69.6%

William Ruddick
2,341 votes

30.4%

Bainbridge Island Fire Department Commissioner, Position 5

Theresa Dettmer
3,888 votes

52.2%

Holly vanSchaick
3,558 votes

47.8%

Kitsap County Fire District 18 EMS Property Tax Levy

Yes
6,298 votes

81.6%

No
1,423 votes

18.4%

North Kitsap Fire and Rescue EMS Property Tax Levy

Yes
5,429 votes

83.3%

No
1,090 votes

16.7%

Port of Brownsville Commissioner, District 2

Fred Perkins
2,510 votes

76.1%

Casey McCourt
789 votes

23.9%

Port of Brownsville Commissioner, District 3

Robert Kalmbach
1,797 votes

54.7%

Allen R. Miller
1,486 votes

45.3%

Port of Illahee Commissioner, District 3

James Aho
735 votes

60.0%

Mike Mantzke
491 votes

40.0%

Port of Indianola Commissioner, District 3

John Lane
351 votes

55.7%

Patrick Hatchel
279 votes

44.3%

Port of Indianola Regular Property Tax Levy Lid Lift

Yes
527 votes

71.8%

No
207 votes

28.2%

Port of Kingston Commissioner, District 1

Bruce MacIntyre
1,102 votes

60.9%

Nels Sultan
709 votes

39.1%

West Sound Utility District Commissioner, Position 1

James Jay Hart
2,765 votes

62.4%

Jeannie Screws
1,665 votes

37.6%

North Perry Water District Commissioner, Position 1

Stephanie Marone
2,723 votes

71.0%

Rodger McCourt
1,113 votes

29.0%

Silverdale Water District Commissioner, Position 2

John Poppe
2,047 votes

54.1%

Joy Ramsdell
1,735 votes

45.9%

Bothell Council, Position 5

Tris Samberg
4,211 votes

53.2%

Steve Booth
3,707 votes

46.8%

Northshore School District Director, District 1

Kimberly D'Angelo
17,980 votes

70.6%

Julia Lacey
7,481 votes

29.4%

Snohomish County Council District 1

Ken Klein R
18,744 votes

56.9%

Bill Blake D
14,222 votes

43.1%

Snohomish County Council District 4

Terry Ryan D
19,897 votes

62.1%

Robert Reedy R
12,136 votes

37.9%

Snohomish County Council District 5

Dave Somers D
19,010 votes

55.7%

Chris Vallo R
15,136 votes

44.3%

Arlington Council, Position 1

Jesica Stickles
1,740 votes

50.3%

Steve Baker
1,722 votes

49.7%

Arlington Council, Position 2

Chris Raezer
1,691 votes

50.4%

Shery Christianson
1,665 votes

49.6%

Arlington Council, Position 7

Jan Schuette
1,926 votes

57.0%

Mike Hopson
1,455 votes

43.0%

Brier Mayor

Bob Colinas
1,561 votes

71.4%

Adam Gregorich
624 votes

28.6%

Edmonds Council, Position 1

Kristiana Johnson
8,583 votes

65.9%

Randy Hayden
4,432 votes

34.1%

Edmonds Council, Position 2

Strom Peterson
9,652 votes

73.4%

Alvin A. Rutledge
3,489 votes

26.6%

Edmonds Council, Position 3

Adrienne Fraley-Monillas
7,062 votes

52.3%

Ron Wambolt
6,439 votes

47.7%

Everett Council, Position 3

Scott D. Murphy
9,117 votes

56.6%

Jackie Minchew
6,996 votes

43.4%

Gold Bar Mayor

Linda Loen
208 votes

56.2%

Elizabeth L. LaZella
107 votes

28.9%

Larry Dum
55 votes

14.9%

Granite Falls Mayor

Joshua Golston
419 votes

69.3%

Edward Lee
186 votes

30.7%

Lake Stevens Council, Position 7

Marcus Tageant
2,476 votes

53.0%

Michael Boe
2,200 votes

47.0%

Lynnwood Mayor

Nicola Smith
4,280 votes

60.6%

Don Gough
2,786 votes

39.4%

Lynnwood Council, Position 1

M. Christopher Boyer
3,528 votes

54.5%

Michael Moore
2,941 votes

45.5%

Lynnwood Council, Position 2

Ian Cotton
3,622 votes

54.4%

James R. Smith
3,035 votes

45.6%

Lynnwood Council, Position 3

Ruth Ross
3,460 votes

54.4%

Douglas Lovitt
2,901 votes

45.6%

Lynnwood Prop. 1: Renewal of EMS property tax levy

Yes
5,453 votes

76.5%

No
1,679 votes

23.5%

Marysville Council, Position 1

Jeffrey D. Vaughan
7,366 votes

69.7%

Elijah Olson
3,196 votes

30.3%

Marysville Council, Position 3

Jeff Seibert
6,259 votes

59.4%

B.J. Guillot
4,281 votes

40.6%

Marysville Council, Position 7

Kamille Norton
6,720 votes

64.1%

Scott Allen
3,766 votes

35.9%

Mill Creek Council, Position 1

Sean Kelly
2,567 votes

58.6%

Lynn Sordel